sreda, 20. marec
Cankarjev dom, Ljubljana
10.30–11.30 Zvočni sprehod skozi okoljske spremembe – predavanje
10.30–11.15 Zvočni mikroskop – predstavitev delavnice
Ida Hiršenfelder in Irena Pivka: Zvočni sprehod skozi okoljske spremembe
Tako umetnost kot znanost v polju zvočne ekologije uporabljata tehnologije in orodja za snemanje in analizo zvoka, da bi raziskovali in preprečevali pospešeno izgubo okoljske raznovrstnosti. Z umetniškimi deli, kot so večkanalni koncerti, zvočni sprehodi, participatorni performansi, ki tematizirajo zvočno ekologijo, vzgajamo bolj občutljiv odnos do okolja. Pri tem se umetniki poslužujemo tudi metod globokega poslušanja, pri čemer je raba digitalnih tehnologij usmerjena v boljše povezovanje z biotskim in nebiotskim okoljem. Tematsko se ukvarjamo z zvočnim onesnaženjem, zbiramo zvočne arhive propadajočih ekosistemov, razvijamo orodja za razumevanje ne-človeških-drugih in dvomimo v izključno človeško kulturno izjemnost.
Andrej Fon in Vid Drašler: Zvočni mikroskop
Delavnica Zvočni mikroskop je nastala v okviru izobraževalnih dejavnosti za mlade zavoda Cona. Spodbuja otroke pri dejavnem poslušanju zvokov okolja, ki so običajno komaj slišni za človeško uho. Cilj delavnice je spodbuditi zanimanje za zvočnosti okolja ter raziskovanje in ustvarjanje zvokov iz vsakdanjih predmetov okolice.
Udeleženci se na delavnici seznanijo z osnovnimi fizikalnimi zakonitostmi prenosa zvoka, kar praktično preverijo. Mentorja pripravita krajši koncert, pri katerem predmeti postanejo zvočila, ter predstavita možnosti izdelave mehanskega in digitalnega orodja – zvočnega mikroskopa. S tem pripomočkom lahko udeleženci prisluhnejo tihim ali skoraj neslišnim zvokom, pri čemer sami preizkusijo njegovo uporabo.