ZVO.ČI.TI Akuzmonij Okta-Fuzija

dva večera akuzmatične glasbe
Dvorana Komuna, Kino Šiška

Pon., 17. in tor., 18. marec
18.00 – 19.30 Akuzmonij poslušalnica
20.00 – 22.00 zvočni dogodki v živo
Torek, 18. marec, ob 10.00
Obkroženi z zvokom (okrogla miza) pogovor z umetniki in raziskovalci

REZERVACIJA VSTOPNICE

CONA in Kino Šiška vabita na dvodnevni dogodek ZVO.ČI.TI Akuzmonij Okta-Fuzija, ki prinaša izjemno zvočno izkušnjo v oktafoničnem okolju. Kuratorja Brane Zorman in Patrick K.-H. bosta skupaj s povabljenimi zvočnimi umetniki predstavila elektroakustične kompozicije v akuzmatični izvedbi.

Na dogodku bodo premierno predstavljena nova in arhivska dela umetnikov: Boštjan Perovšek, Patrick K.-H., Enrique Mejia Mendoza, Tetiana Khoroshun, Karmen Ponikvar, Brane Zorman, Mauricio Valdés San Emeterio. Posebna gosta sta Volkmar Klien (Avstrija), ki bo predstavil SADISS, eksperimentalni zvočni sistem, kjer mobilni telefoni postanejo del akustične projekcije, in Alla Zagaikevych (Ukrajina), priznana skladateljica in etnomuzikologinja, ki bo predstavila deli Song of Odisseus in MISTO.

Posebej bi radi izpostavili okroglo mizo Obkroženi z zvokom, na kateri bodo sodelujoči umetniki predstavili svoje vizije, misli in poglede na aktualno dogajanje na področju sodobne elektroakustične glasbe, s poudarkom na prostorskem zvoku.

Vsak dan bo v Akuzmonij poslušalnici (18.00–19.30) na voljo kuriran izbor ključnih del sodobne in polpretekle zgodovine prostorskega zvoka avtorjev: Kristina Warren, Ida Hiršenfelder, Martyna Kosecka, Jaime Reis, Bojana Šaljić Podešva, Cristóvão Almeida, Mariana Vieira in Marta Domingues.

Projekt ZVO.ČI.TI Akuzmonij že vrsto let s povabili in naročili novih glasbenih del, predvsem v naši glasbeni pokrajini, kontinuirano spodbuja umetnike_ce k ustvarjanju zvočnih skladb v prostorskem formatu. S številnimi aktivnostmi učvrstujemo in poudarjamo pomen produkcije glasbe za prostorski zvok in s tem Slovenijo mapiramo v polje pomembnih akterjev akuzmatične glasbe lokalno in širše.

Foto: Marcel Obal, arhiv Kino Šiška.

PROGRAM

Ponedeljek, 17. marec
18.00-20.00, poslušalnica

Kristina Warren: Reed Spectrum (50 min), 2024
Ida Hiršenfelder: Veter nas bo odpihnil (10 min), 2024
Martyna Kosecka: Still Life (4 min), 2023
Jaime Reis: Fluxus pas trop haut (10 min), 2017

20.00-22.00, nastopi v živo

Alla Zagaikevych: MISTO (20 min), 2021
Brane Zorman: SUS (17 min), 2025
Patrick K.-H.: Postards (20 min), 2025
Tetiana Khoroshun: lj (17 min), 2025
Enrique Mendoza Mejia: Deathscapes (20 min), 2024
Volkmar Klien: Zusammengesetzt aus den Defiziten Vieler (19 min), 2022

Torek, 18. marec
10.00, okrogla miza

Razprava o aktualnih izzivih in inovacijah v prostorski glasbi ter akuzmatični umetnosti.

18.00-20.00, poslušalnica

Bojana Šaljić Podešva: Prayer: Tears Within Uncover a Human (40 min), 2024
Martyna Kosecka: Hypertexture (6 min), 2020
Cristóvão Almeida: Estudo acusmático (7 min), 2023
Mariana Vieira: The Unexpected Encounter With Diversity (8 min), 2021
Marta Domingues: A Cathartic Postcard (10 min), 2024

20.00-22.00, nastopi v živo

Boštjan Perovšek: Fluttering directions towards diversity 25 (20 min), 2025
Karmen Ponikvar: Murni (12 min), 2025
Patrick K.-H.: ∆∆∆∆ A4 (14 min), 2025
Mauricio Valdés San Emeterio: Share-ploring (15 min), 2025
Volkmar Klien: In Erwartung von (17 min), 2024
Christian Eloy: Musica mundana (performed by Patrick K.-H.) (13 min), 2000
Alla Zagaikevych: Song of Odisseus (17 min), 2024

Foto: Tina Stariha, arhiv Kino Šiška.

UMETNICE IN UMETNIKI

Boštjan Perovšek, umetnik, skladatelj in oblikovalec zvoka, sklada eksperimentalno elektroakustično glasbo. Njegova posebnost je ustvarjanje bioakustične glasbe, ki temelji na zvokih živali, posebej žuželk. Sodeluje s skupino SAETA, ustvarja pa tudi glasbo za film in gledališče, performanse, multimedijske instalacije ter zvočne krajine za muzeje in galerije.

Karmen Ponikvar je slovenska zvočna umetnica in raziskovalka elektronske in elektroakustične glasbe. Trenutno študira zvok na Inštitutu za sonologijo v Haagu na Nizozemskem, kjer raziskuje prostorskost zvoka in njegovo teksturo. S poslušanjem mikrotonalnih zvočnih struktur, skulpturami prostorskih imaginarijev in spekulativnimi filozofijami percepcije raziskuje prepletene odnose med zvokom, prostorom in krajem.

Patrick K.-H. [Anton Iakhontov] je ruski skladatelj in umetnik, znan po svojem raziskovanju vizualizacije zvoka, animacije in interaktivnih predstav. Z več kot 40 opernimi, dramskimi in gledališkimi predstavami, ki vključujejo njegove videe in glasbo, je bil predstavljen na več kot 200 festivalih po vsem svetu, vključno z Ars Electronica in Club Transmediale, ter si prislužil mednarodne nagrade, kot sta LÚMEN_EX in zlata maska.

Enrique Mejia Mendoza je mehiški skladatelj, specializiran za akuzmatično glasbo in živo elektroniko. V svojem delu združuje DIY analogne oscilatorje, lo-fi sintetizatorje in večkanalne sisteme. Bil je rezidenčni umetnik v MuseumsQuartier Wien ter rezidenčni skladatelj pri KulturKontakt Austria. Njegova skladba Cassiopeia je bila nominirana na Independent Music Awards (NY, 2014), Mehiko pa je zastopal na Mednarodnem rostrumu skladateljev.

Tetiana Khoroshun je skladateljica, oblikovalka zvoka, performerka in mentorica iz Ukrajine. Deluje na področjih elektronske, elektroakustične, sodobne in eksperimentalne glasbe. Je avtorica zvočnih performansov, zvočnih instalacij, glasbe za filmske, gledališke in plesne predstave, komorne in orkestrske glasbe. Khoroshun je soavtorica in izvajalka v elektroakustičnem duetu Guma, skupini First_Tape ter skladateljica in oblikovalka zvoka v Daraba Studiu. Je vodja ansambla Sed Contra in članica Ukrajinskega združenja za elektroakustično glasbo.

Volkmar Klien je avstrijski skladatelj in zvočni umetnik, ki raziskuje percepcijo in prostorski zvok. Njegova dela so bila predstavljena na Mumok Wien, Ars Electronica, Wien Modern, EMPAC (ZDA), Hayward Gallery (London) in Transitio_MX (Mehika). Razstavljal je v Belvedere Wien, Digital Arts Zurich in Eremitage St. Petersburg. Je prejemnik nagrade za medijske umetnosti mesta Dunaj, častne omembe Ars Electronica in nagrade Max Brand, njegova naročena dela pa so izvedli Ballett Frankfurt, Volksoper Wien in The Lowry.

Mauricio Valdés San Emeterio je zgradil večplastno kariero, ki zajema akustično, elektroakustično in eksperimentalno glasbo ter različne umetniške discipline. Od solističnih instrumentalnih nastopov do ansambelskih skladb in mešanih instalacij. Je kustos in vodja raziskav in razvoja v HEKA Lab v PINI, Koper, kjer oblikuje imerzivne studijske tehnologije in produkcijo vsebin.

Brane Zorman je intermedijski umetnik, skladatelj, zvočni manipulator, producent in kurator. Zvočna dela komponira za gledališke, intermedijske in plesne predstave. Elektroakustične solo skladbe in improvizacije z domačimi in tujimi umetniki izvaja v prostorskem zvoku. V odnosu do zvoka in prostora razvija različne strategije, tehnike, dinamične in interaktivne module, snema in reinterpretira zvočne krajine in z uporabo sofisticiranih orodij kreira elektronske in akustične zvočne skulpture.

Alla Zagaykevych je ukrajinska skladateljica sodobne klasične glasbe, performativna umetnica, kuratorka projektov elektroakustične glasbe in muzikologinja. Diplomirala je na Nacionalni glasbeni akademiji Ukrajine v Kijevu, nato pa v letih 1995–1996 obiskovala letni tečaj za kompozicijo in glasbeno informatiko na Inštitutu IRCAM v Parizu. Njeno delo obsega simfonično, instrumentalno in vokalno komorno glasbo, elektroakustične kompozicije, multimedijske instalacije in performanse, opere ter filmsko glasbo. Je umetniška vodja mednarodnih projektov Electroacoustics in EM-VISIA ter predsednica Ukrajinskega združenja za elektroakustično glasbo.

Pridružite se in potopite v unikatno zvočno izkušnjo intenzivnega poslušanja.

Vstopnice: 10 € za posamezen večer, 15 € za oba večera. Poslušalnica in okrogla miza sta brezplačni.

Organizacija: CONA, Floating Sound Gallery (Dunaj) in Kino Šiška.

Objavljeno v 1/radioCona. Komentiranje onemogočeno
  • Program zavoda CONA podpirata Ministrstvo za kulturo RS in Mestna občina Ljubljana, Oddelek za kulturo.