Nika van Berkel, Karmen Ponikvar: Zeleni atrij mesta

zvočni sprehod, 60 min
sreda, 25. 9., 17.00 (predpremiera)
sreda, 25. 9., 18.00 (premiera in pogovor z umetnicama, Milošem Koscem in Karmen Stariha)
petek, 27. 9., 18.00
sobota, 28. 9., 11.00
nedelja, 29. 9., 12.00
Plečnikov stadion, Dunajska c.

Ljubljana vse bolj pozablja na podobo mesta, katerega glavna sestavina je kulturna identiteta, ki se odraža tudi v arhitekturi. Pri tem je ključno, da kulturna dediščina, s katero morajo ljudje imeti osebni stik, ostaja živa.

Zeleni atrij mesta je zvočna raziskava zapuščenega prostora sredi mesta, kjer se razrašča zelena krajina. Združuje umetnost in arhitekturo in črpa navdih iz zgodovinske zgradbe, ki so jo po zasnovi Jožeta Plečnika začeli graditi leta 1925. Poigrava se s spomini na preteklost in jih vpleta v sedanji čas. Centralni stadion za Bežigradom je za javnost zaprt že od leta 2008. Namesto da bi prostor namenili javnosti, stadion propada, njegov pomen pa se vse bolj izgublja. Preko zvočnosti in zgodovinjenja želiva tako prebivalcem kot obiskovalcem Ljubljane približati degradirani prostor stadiona, ki ga je razpadajoči čas izkrivil pod različnimi koti. Stadion v svojem tihem propadanju visi v brezčasni praznini in vzbuja ideje o njegovem oživljanju. Odmevi drobcev ruševin, palic, vej in stekla praskajo po teksturi zraka in opominjajo na nekoč aktiven prostor.

Zvočni sprehod bo deloval kot glasbena intervencija, ki bo Plečnikovemu stadionu vdihnila začasen smisel in ga oživila v njegovem resonančnem jedru. Spodbujala bo poglobljeno razmišljanje o ohranjanju kulturne dediščine in v ospredje postavila veččutno zaznavanje prostora, s poudarkom na akustičnih karakteristikah Plečnikovega stadiona in njegovega okolja, ki s svojim resonančnim telesom odigra vlogo instrumenta – stadion ne le kot prostor, temveč kot živa zvočna entiteta.

Ob delu je izšel tudi umetniški zvezek

Nika van Berkel je leta 2015 zaključila študij arhitekture na Fakulteti za arhitekturo Univerze v Ljubljani. Kmalu zatem se je iz Slovenije preselila na Nizozemsko, kjer ustvarja in biva. Njeno delo raziskuje meje med arhitekturo, krajino, zvokom in umetnostjo.

Karmen Ponikvar je slovenska zvočna umetnica in raziskovalka elektronske in elektroakustične glasbe. Trenutno študira zvok na Inštitutu za sonologijo v Haagu na Nizozemskem, kjer raziskuje prostorskost zvoka in njegovo teksturo.

KOLOFON

Idejna zasnova, terensko snemanje in kompozicija: Nika van Berkel, Karmen Ponikvar
Teoretično besedilo: Milos Kosec
Spremljajoča beseda v zvočnem sprehodu: Zala Velkavrh, Karmen Stariha
Glasovna interpretacija: Nataša Živkovič
Posebne zahvale: Irena Pivka, Brane Zorman
Produkcja: Cona, 2024
Koprodukcija premiere: Muzej za arhitekturo in oblikovanje

Produkcijo sta sofinanricala Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije in Mestna občina Ljubljana, Oddelek za kulturo.

 

Objavljeno v 5/Cona. Komentiranje onemogočeno