ZVO.ČI.TI Akuzmonij Di-Fuzija

18. in 19. marec
18.00 poslušalnica, 20.00 zvočni dogodki v živo
Dvorana Komuna, Kino Šiška

Patrick K.-H. ● Bojana Šaljić Podešva ● beepblip ● Mauricio Valdes ● Katharine Klement ● Daniel Teruggi ● Elżbieta Sikora

 

PROGRAM

ponedeljek, 18. marec

18.00 – 19.30 poslušalnica (zvočna instalacija)

Michael J. Schumacher: Freed Field (2018, 30:03)
Michael J. Schumacher: Filters and Filtered (2014, 21:30)

20.00 – 22.00 nastopi v živo (interpretacije / difuzije)

Katharina Klement: peripheries (2014-2016, 27:30)
Daniel Teruggi: Sweet J (video by Christiana Kluge, 2011, 5:40) [8-kanalna av projekcija]
Daniel Teruggi: Punctus spatio (2021, 17:00)
Patrick K.-H.: Postards (2022-24, 30:00)
Mauricio Valdes: Speak-ON (2024, 12:00)
Bojana Šaljić Podešva: Molitev: Solze najdejo človeka (2024, 20:00)

torek, 19. marec

18.00 – 19.30 poslušalnica (zvočna instalacija)

Victoria Morgunova: C.R.N.S. (2020, 40:55)

20.00 – 22.00 nastopi v živo (interpretacije / difuzije)

Elżbieta Sikora: Axe rouge V (2011, 13:22)
Daniel Teruggi: Êchoi (1997, 13:00)
Daniel Teruggi: Spaces of mind (2004, 17:40)
Patrick K.-H.: Yellow Rabbit (2023, 10:00)
Katharina Klement & Axel Doerner: 5 levels (video Patrick K.-H., 2022, 18:44) [8-kanalna av projekcija]
beepblip: Voluminozno gibanje vodne Zemlje (2024, 18:55)
Elżbieta Sikora: Paris Gare du Nord (2017, 14:50)

REZERVACIJA VSTOPNIC

Posamezna vstopnica 7,00 €, skupna vstopnica oba večera 10,00 €, poslušalnica – vstop brezplačen

CONA in Kino Šiška vabita na dva potopitvena večera sodobne komponirane elektroakustične glasbe v prostorskem zvoku. Umetnice in umetniki bodo za izvedbo svojih skladb, prvič predstavljenih v Ljubljani, prostorsko manipulirali oktafonski zvočni sistem.

Program je nastal v sodelovanju z zvočno galerijo Floating Sound Gallery z Dunaja, ki jo vodi in kurira Patrick K.-H. Umetnik se bo v živo predstavil z interpretacijo tako svojih skladb kot del iz arhiva dolgoletnega delovanja galerije. V dvorani Komuna bodo njegov izbor iz zakladnice zvočnih umetnosti in elektroakustične glasbe dopolnili nastopi v živo zvočnih umetnic in umetnikov Bojane Šaljić Podešva, beepblip in Mauricia Valdesa.

Poleg avstrijske gostje, skladateljice in glasbenice Katharine Klement, nam je v posebno čast najaviti, da se bomo v Ljubljani v živo srečali z argentinsko-francoskim skladateljem Danielom Teruggijem. Daniel Teruggi spada med prve generacije skladateljev in eksperimentatorjev, ki so postavili temelje za fizične postavitve in izvedbe elektroakustičnih skladb v večkanalnih tehnikah. Razvijali so tako tehnike in vmesnike kot programska orodja za distribucijo zvoka na zvočnike. Daniel Teruggi bo v obeh večeri v živo predstavil in izvedel svoje skladbe.

Načrtovali smo, da se nam v Ljubljani v živo predstavi tudi mednarodno priznana in nagrajena poljsko-francoska skladateljica Elżbieta Sikora, a je januarja žal zbolela, zato bomo njena dela slišali brez njene prisotnosti.

Letos bomo številnim glasbenim entuziastom, študentom in javnosti odprli osemkanalno poslušalnico, v kateri bodo oba večera predvajane izbrane skladbe.

UMETNICE_KI

Patrick K.-H. [Anton Iakhontov] je ruski skladatelj in umetnik, znan po svojem raziskovanju vizualizacije zvoka, animacije in interaktivnih predstav. Z več kot 40 opernimi, dramskimi in gledališkimi predstavami, ki vključujejo njegove videe in glasbo, je bil predstavljen na več kot 200 festivalih po vsem svetu, vključno z Ars Electronica in Club Transmediale, ter si prislužil mednarodne nagrade, kot sta LÚMEN_EX in zlata maska.

Daniel Teruggi je pomemben akter v elektroakustični glasbi. Kot direktor Glasbene raziskovalne skupine na Nacionalnem avdiovizualnem inštitutu v Franciji, ni le vodil ohranjanja arhivov, temveč je s svojimi skladbami obogatil tudi glasbeno pokrajino. Prejemnik nagrad, kot sta medalja za arhivsko tehnologijo SMPTE in nagrada Giga-Hertz, je utrdil svojo pozicijo kot glasbenik in tehnološki inovator.

beepblip [Ida Hiršenfelder] je zvočna umetnica in arhivistka. Komponira potopitvene psihogeografske zvočne krajine z uporabo analogne elektronike, naredi-sama modularnih sintetizatorjev zvoka, terenskih posnetkov in računalniške manipulacije. Je članica skupine Jata C, ki raziskuje bioakustiko in zvočne ekologije (2018–) in skupnosti Clockwork Voltage za modularno sintezo. 

Bojana Šaljić Podešva se kot skladateljica najbolj posveča raziskovanju zvoka kot entite, ki vpliva na poslušalca fizično in vsebinsko. Njena glasba se razpenja med popolno abstrakcijo in kompleksnimi semantičnimi jeziki. Je prejemnica vrste nagrad za koncertna dela, scensko in filmsko glasbo za svoj opus, ki se razpenja med operno, zborovsko, komorno, solistično in elektronsko glasbo.

Mauricio Valdes je zgradil večplastno kariero, ki zajema akustično, elektroakustično in eksperimentalno glasbo ter različne umetniške discipline. Od solističnih instrumentalnih nastopov do ansambelskih skladb in mešanih instalacij. Je kustos in vodja raziskav in razvoja v HEKA Lab v PINI, Koper, kjer oblikuje imerzivne studijske tehnologije in produkcijo vsebin.

Elżbieta Sikora je poljska skladateljica, ki živi v Franciji. Njene raznolike skladbe obsegajo odrska, orkestralna, komorna, zborovska, vokalna, elektroakustična dela in filmsko glasbo. Sikora je študirala pri uglednih osebnostih, kot so Pierre Schaeffer, François Bayle in Tadeusz Baird, in je prejela številna priznanja, vključno s prestižnimi nagradami, kot je prva nagrada tekmovanja GEDOK v Mannheimu.

Katharina Klement je avstrijska skladateljica in izvajalka, znana po svojem raznolikem delu tako v komponirani kot improvizirani glasbi, ki zajema elektronske in instrumentalne žanre. Znana je po kompleksnih projektih, ki vključujejo glasbo, besedilo in video, s posebnim poudarkom na inventivnih tehnikah klavirja. Njeni mednarodni nastopi segajo od Sankt Peterburga do Sao Paola.

KOLOFON

Umetnice_ki: Patrick K.-H., Bojana Šaljić Podešva, beepblip, Mauricio Valdes, Katharine Klement, Daniel Teruggi, Elżbieta Sikora
Kuratorja: Patrick K.-H., Brane Zorman
Organizacija: Irena Pivka, Brane Zorman, Urška Savič
Odnosi z javnostmi: Matej Tomažin and Anja Pia Biščak
Oblikovanje: Matej Tomažin
Prevod in lektura: Daniel Sheppard
Organizacija: CONA, Floating Sound Gallery (Dunaj), Kino Šiška
V sodelovanju s PINA

Objavljeno v 5/Cona. Komentiranje onemogočeno